Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to anorexie?

5. 11. 2007

Mentální anorexie je nemoc duše, kdy trpí především tělo, které si nemocný může zdevastovat tak, že zemře. Jedná se tedy o smrtelnou nemoc. Anorexií trpí převážně dívky (95 % případů), chlapců a mladých mužů však stále přibývá. Nejčastěji se vyvíjí mezi 12 a 18 rokem, někdy se však objevuje i po čtyřicítce, zejména v souvislosti s krizí středního věku u žen.

Základem je chorobný strach z tloustnutí, odmítání jídla, zmenšování porcí, což postupně vede ke ztrátě chuti k jídlu i pocitu hladu, dochází k výraznému snižování tělesné hmotnosti až k extrémní vyhublosti. Při tom dívka trpí pocity, že je tlustá či že jí hrozí ztloustnutí. I přes vyhublost jsou dívky velice aktivní, např. mnoho hodin denně cvičí. O jídle často mluví, s oblibou se podílejí na jeho přípravě, ale nikdy ho samy nejí.

Paradoxně se jim tak jídlo, které neprochází žaludkem, usídlí v hlavě. Zdravotní následky - suchá, vrásčitá, zašedlá pleť, která má sklon praskat, suché lámavé vlasy, které vypadávají, závratě, nespavost, nízký tlak, nepravidelný tep s možností selhání srdce, selhávání ledvin, ztráta menstruace. Po psychické stránce dívky bývají neurotické, s hysterickými popř. depresivními rysy.

Příčiny lze hledat v osobnostních charakteristikách dívek, v tomto směru napáchal velké škody estetický ideál 'úspěšné' ženy či dívky, která je štíhlá, aktivní a má svůj život bezpečně pod kontrolou: Mám kontrolu nad jídlem, tělo hubne, tedy mám kontrolu nad životem. Silné jsou i vlivy rodiny - rodiče si přáli chlapce, a mají dívku. Ta proto nepřijímá své ženské tvary a ženskou roli. Anebo mají rodiče na dítě neúměrné nároky a chtějí z něj 'něco mít' za každou cenu.

Dívky se podvolují tvrdému režimu, ale vzbouří se alespoň tělesně, když nemohou duševně - hubnou. Popř. je v rodinách dominantní matka anebo je rozvedená a upne se příliš na dceru, která se jí neumí jinak vzepřít. Někdy negativně zapůsobí posměch spolužáků, když dívka rychle vyspěje. Naprosto nevhodné jsou poznámky typu: Maminko, koukej, jak se nám dcera zakulatila, jak má velká prsa, zadek!

K prvotním projevům anorexie patří samotaření a uzavírání se do svého světa, náhlá ztráta váhy, přecházení při jídle nebo jeho odnášení, kam není vidět, ztráta menstruace, stálé komentáře na vlastní váhu, nespokojenost se svou váhou, i když je dívka štíhlá až hubená, stálé hovory o jídle, vyžadování vybraných lahůdek, které pak nejí, nezvykle dlouhé a tvrdé cvičení...

Při všech příznacích je zapotřebí navštívit vždy odborníka-psychologa popř. psychiatra. Čím dřív se porucha podchytí, tím větší je šance na vyléčení.
PhDr. Jitka Hofmannová, psycholožka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář