Albus Brumbál
Albus Percival Wulfric Brian Brumbál
Albus Brumbál se proslavil především porážkou černokněžníka Grindewalda v roce 1945, objevem dvanácti způsobů využití dračí krve, a alchymistickými pracemi, na kterých spolupracoval se svým přítelem Nicolasem Flamelem. Byl mu udělen Merlinův řád první třídy, byl Nejvyšším divotvůrcem Starostolce a Nejhlavnějším hlavounem Mezinárodního sdružení kouzelníků. V temné době vlády černokněžníka lorda Voldemorta založil Fénixův řád, sdružující ty, kdo se Voldemortovi odhodlali postavit.
Po pádu lorda Voldemorta a vraždě Jamese a Lily Potterových vzal jejich syna Harryho, svěřil ho do péče rodině Lilyiny sestry Petunie, protože věděl, že mu tím dá nejmocnější ochranu, kterou znal, protože tušil, že mu ještě bude hrozit nebezpečí.
O tom se ujistil, když Harry nastoupil první ročník v Bradavicích a zabránil zbytku duše lorda Voldemorta, ukryté v profesoru Obrany proti černé magii Quirellovi, aby získal Kámen mudrců a vytvořil jeho mocí své nové tělo. Kámen byl zničen, ale Voldemort povstal tři roky potom pomocí prastarého kouzla černé magie: z kosti otce, masa služebníka a krve nepřítele a získal zpět své tělo.
Brumbál tehdy znovu obnovil Fénixův řád a o rok později se s Lordem Voldemortem utkal na půdě Ministerstva kouzel, jelikož Brumbál a lord Voldemort jsou současnými nejmocnějšími kouzelníky světa nevyhrál ani jeden ale Voldemort byl nucen uprchnout. Střet s lordem Voldemortem však Brumbálem otřásl. Stále však nevěděl, jak mohl Voldemort přežít vlastní smrtící kletbu, kterou na něj zpět díky prastaré magické ochraně odrazil Harry Potter. Proto začal Brumbál pátrat po Voldemortově minulosti, aby odkryl jeho tajemství. Po získání vzpomínek několika osob mu začínalo docházet, o co Voldemort usiloval, a utvrdila ho v tom vzpomínka jeho přítele Horacia Křiklana, který Voldemortovi ještě v jeho školních letech řekl o viteálech, což jsou předměty nejtemnější magie, do kterých může čaroděj pomocí vraždy a zaklínadla ukrýt část své rozervané duše a zajistit si tak nesmrtelnost. Tehdy se Brumbál dovtípil, že Voldemort nebyl kletbou Avada kedavra zabit proto, že si vytvořil viteál, a později vyšlo najevo, že jich vytvořil dokonce šest, svou duši tedy rozerval na sedm částí. Brumbálovi došlo, že jeden viteál už byl zničen Harry Potterem, totiž Voldemortův deník, díky němuž byla otevřena v druhém roce Harryho studií Tajemná komnata.
Albusovi se podařilo díky vzpomínkám lidí najít i druhý viteál, prsten Rojvola Gaunta, Voldemortova děda, kterému ho Raddle ukradl. Při jeho objevení ale Brumbál zjistil, že je zaklet strašnou kletbou, a pro svou pomalou reakci jí byl zasažen. Severus Snape sice kletbu poté uvěznil do Brumbálovi ruky, ale Brumbálovi už zůstala navždy odumřelá. Poté začal usilovně pátrat po zbývajících čtyřech viteálech, aby je zničil. Celé toto tajemství Voldemorta odkryl Harrymu, aby mu s pátráním pomohl. Když Brumbál zjistil, že další viteál se pravděpodobně skrývá v jeskyni, kde kdysi Voldemort jako chlapec byl, vydal se tam s Harrym. Viteál skutečně našli uprostřed temného jezera, ale Brumbál kvůli jeho získání vypil neznámý lektvar, který ho připravil téměř o všechnu sílu. Díky Harrymu se jim však zdařilo přemístil se zpět do Bradavic, nad kterými však viděli znamení zla, a tak se do hradu ihned vydali. Zjistili, že škola byla napadena smrtijedy na astronomické věži byl Albus Brumbál odzbrojen Dracem Malfoyem a poté zabit kletbou Avada kedavra, vyslanou Severusem Snapem. Jako první ředitel Bradavic v historii byl pohřben na půdě školy, v bílé hrobce u jezera.
V posledním dílu vyšlo najevo, že Brumbál byl smrtelně raněný a svoji vraždu si od Snapea vyžádal, aby zachránil Draca Malfoye a posílil šance Harryho Pottera na vítězství nad Voldemortem.
Zdroj: http://encyklopedie.seznam.cz/
Obrázky: http://www.google.cz