Jdi na obsah Jdi na menu
 


Owen Wilson

22. 3. 2008

Owen Wilson

Herec

Datum narození:
18.11.1968 
Místo narození:
Dallas, Texas, USA 
Znamení:
Štír  


Owen Wilson se narodil a vyrůstal v Dallasu. Na střední škole se mu moc nevedlo, ale i přesto se mu podařilo zapsat na vysokou školu v Texasu v Austin. Na škole se seznámil s ctižádostivou filmařkou Wes Andersonovou. Jejich první společný film byl o krádeži v knihkupectví a jmenoval se "Bottle Rocket" (1994). Film, ke kterému napsal Owen scénář se hrál na Sundance filmovém festivalu, kde přitáhl pozornost producenta Pollyho Platta a spisovatele/režiséra Jamese L. Brookse. Díky Brooksově podpoře Owen a Wes pokračovali na rozšířené verzi "Bottle Rocket" (1996). Ačkoliv měl film jen malý finanční úspěch, tak příběh o ctižádostivém kriminálníkovi Dignanovi a jeho nejlepším příteli Antohonym (kterého si zahrál Owenův bratr Luke Wilson) si získal pozornost mezi filmaři.

Owen po svém dobrém výkonu jako Digman, si postupně vybudoval Hollywoodskou vizitku blonďáka s širokým úsměvem a vlídnou ospalou řečí. Ten stejný rok začal spolupracovat s hercem/režisérem Benem Stillerem, když se objevil po boku Jima Carreyho v jedné z jeho skvělých rolí v černé komedii The Cable Guy (1996).

Střídavě mezi hraním vedlejších rolí a Hollywoodských show, spolupracoval s Wes a Stillerem na menších nezávislých filmech. V roce 1997 se objevil po boku sexy , Jennifer Lopez v thrilleru Anaconda (1997). O rok později se ob jevil po boku vězd Bruce Willise, Bena Afflecka a Liv Tylerové ve sci-fi Armageddon (1998). S další sexy Hollywoodskou herečkou Catherine Zeta-Jonesovou si zahrál v thrilleru Zámek hrůzy "The Haunting" (1999).

Owen slavil úspěchy na více frontách, nejen jako herec, ale také se svým scénářem pro film "Rushmore" (1998), ve kterém si také zahrál Edwarda Applebeeho. Za svou skvělou práci získal velké uznání filmových kritiků. Po tomto úspěchu získal roli sériového vraha v thrilleru "The Minus Man" (1999).

Od roku 2000 začal Owen získávat velké role ve významných filmech. Jedním z nich byl film s Jackie Chanem Tenkrát na východě "Shanghai Noon" (2000). Akční komedie Tenkrát na východě vypráví o tom, co se stane, když Východ se svým kung-fu narazí na Západ s rychlými kolty proklatě nízko u pasu.

Svou pověst skvělého komediálního herce potvrdil v Stillerově komedii Zoolander (2001). V další komedii Taková zvláštní rodinka "The Royal Tennenbaums" (2001) spolupracoval na scénáři spolu s Wes Anderson. Ve filmu si zahrál s Benem Stillerem, Gene Hackmanem, Gwineth Paltrow a Danny Gloverem. Spolu s Gene Hackmanem si zahrál stejný rok ve vážné roli válečného dramatu Za nepřátelskou linií "Behind Enemy Lines" (2001). V roce 2002 se opět vrátil do komediální role po boku skvělého komika Eddie Murphyho v akční komedii Jsem agent "I Spy“.

Po boku Bill Murraye a Cate Blanchett se Owen Wilson představil roku 2004 ve filmu Život pod vodou od Wese Andersona, se kterým do té doby spolupracoval již čtyřikrát. Hrál také ve filmu, režírovaném jeho dvěma bratry Andrewem a Lukem The Wendell Baker Story (2005) a po boku Jackie Chana a Kathy Bates se objevil ve filmu Cesta kolem světa za 80 dní (2004). Ve stejném roce se představil jako Hutch ve filmovém zpracování slavné televizní série Starsky a Hutch, kde mu byl partnerem Ben Stiller. Ve filmu Nesvatbovi (2005) si zahrál roli zprostředkovatele rovodů Johna Beckwithe, který má spolu se svým dlouholetým obchodním partnerem Jeremy Greyem (Vince Vaughn) zajimavý koníček : vetřít se na svatbu a narušovat její poklidný chod.

Jako producent se podílel na výrobě oscarového snímku Lepší už to nebude.
Filmografie:
2007 Darjeeling s ručením omezeným (Darjeeling Limited, The)    ...Francis Whitman
2006 My dva a Křen (You, Me and Dupree)    ...Randy Dupree
2006 Auta (Cars)    ...Lightning McQueen
2005 Wedding Crashers   ...John Beckwith
2004 Velká rána (Big Bounce, The)    ...Jack Ryan
2004 Jeho fotr, to je lotr! (Meet the Fockers)    ...Kevin Rawley
2004 Cesta kolem světa za 80 dní (Around the World in 80 Days)    ...Wilbur Wright
2004 Starsky & Hutch (Starsky & Hutch)    ...Ken Hutchinson
2003 Rytíři ze Šanghaje (Shanghai Knights)    ...Roy O'Bannon
2002 Jsem agent (I Spy)    ...Special Agent Alex Scott
2001 Royal Tenenbaums, The   ...Eli Cash
2001 Zoolander (Zoolander)    ...Hansel
2000 Fotr je lotr (Meet the Parents)    ...Kevin Rawley
2000 Tenkrát na východě (Shanghai Noon)    ...Roy O'Bannon
1999 Snídaně šampionů (Breakfast of Champions)    ...Monte Rapid
1999 Minus Man, The   ...Vann Siegert
1999 Zámek hrůzy (The Haunting)    ...Luke Sanderson
1999 Heat Vision and Jack   ...Voice Of Heat Vision/Doug
1998 Armageddon (Armageddon)    ...Oscar Choi, Geologist
1998 Permanent Midnight   ...Nicky
1998 Jak jsem balil učitelku (Rushmore)    ...Edward Applebee
1997 Anakonda (Anaconda)    ...Gary Dixon
1996 Bottle Rocket   ...Dignan
1996 The Cable Guy (The Cable Guy)    ...Robin's Date

Zdroj: www.osobnosti.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář