Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harry Potter a princ dvojí krve

10. 7. 2007

Harry Potter a Princ dvojí krve

obálka knihy Rowlingová, Joanne K. - Harry Potter a princ dvojí krve

Předposlední kniha s Harrym Potterem začíná čekáním na ředitele školy, do které chlapec s jizvou na čele chodí. Má se dostavit do domu Dursleyových v Zobí ulici a Harry na něj netrpělivě čeká. Když se ručičky hodin zastaví na jedenácti večer, starý muž se objeví přede dveřmi. Protože se k tomu Vernon ani Petunie nemají, pozve se Brumbál po chvíli dál. Nelze si nevšimnout jeho černé a seschlé ruky, ale on dotaz odbývá se slovy, že se vše včas dozví.

Vydávají se do Doupěte, kde má Harry strávit zbytek prázdnin, ale cestou se ještě zastavují u Horáce Slughorna. Tohoto muže Brumbál s Harryho pomocí přesvědčí, aby se vrátil z důchodu a opět učil v Bradavicích. Pak už Molly Weasleyová Harryho vítá a odvádí do jeho ložnice.

Ráno se pustí do hovoru s Ronem a Hermionou a dozvídá se mnoho novinek. Ministrem kouzel už není Popletal, Bill Weasley si bude brát Fleur Delacourovou, Smrtijedi vraždí spousty lidí včetně mudlů a obchod Freda a George prosperuje.

Při nákupu školních potřeb se setkávají s Malfoyem, jehož podivné chování je nápadné, tak ho sledují. Vchází do pochybného krámu v Obrtlé ulici, vyhrožuje prodavači a chce něco spravit.

Na začátku školního roku jsou všichni studenti šokováni, když Brumbál přivítá Horáce Slughorna, nového učitele lektvarů. Zaujímá dosavadní místo Snapa, který po letech úsilí získal místo vyučujícího obrany proti černé magii.

Při vytváření rozvrhů Harry přeci jen získá místo mezi studenty lektvarů, ale protože s tím nepočítal, nemá žádné pomůcky. Proto mu učebnici i přísady zapůjčí Slughorn ze školních zdrojů. Kniha, kterou dostane je však poněkud zvláštním, obsahuje totiž něčí poznámky, díky kterým se Harry stává nejlepší v ročníku. Kromě toho má dostávat od Brumbála soukromé hodiny. Ukazuje se, že jej chce seznámit se životem Voldemorta a ukázat na jeho slabé stránky.

S pomocí vzpomínky Horáce Slughorna Harry zjistí, že Voldemort rozdělil svou duši na sedm částí. Informuje Brumbála, kterého to příliš nepřekvapí. Šest částí své duše zaklel Pán zla do šesti různých předmětů, Jeden z nich byl deník zničený během Harryho druhého školního roku, další zlikvidoval Brumbál q zůstala mu památka v podobě zničené ruky. Zbývají čtyři další části duše, které je potřeba zneškodnit dříve, než bude proveden útok na tu, která je v samotném Voldemortovi. Se čtyřmi schovanými předměty je totiž nesmrtelný. To je pravděpodobně i důvod, proč Brumbál Voldemorta nezkusil zabít už před rokem.

Další dny plynou rychle, dokud si ředitel Harryho nezavolá k sobě. Našel další z těch předmětů a je nutné jej získat. Vydávají se tedy s Harrym na vzdálené místo, kde tu věc, pečlivě chráněnou, nalézají. Při návratu ke škole však spatří Znamení zla nad jednou z věží. Vydávají se na ono místo, ale vše se strašně pokazí. Hrad je plný Smrtijedů vpuštěných sem Malfoyem. Severus Snape zabíjí bezbranného Brumbála, kterého předtím Draco nepřipraveného odzbrojil. A kromě toho, věc, jenž vše způsobila není pravá, ale jde o napodobeninu. Světu čar a kouzel hrozí vážné nebezpečí a schyluje se ke zlým a temným časům...

Kniha je velice povedená, ačkoliv od autorky by se dalo čekat i víc. Kniha je na svou situaci totiž až příliš klidná a málo ponurá, což je asi nejvážnější nedostatek. Snad to autorka příště napraví.Uvidíme v sedmém díle!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář