Netopýři
Netopýři
LETOUNI
Letouni jsou jediní savci na světě, kteří umějí aktivně létat. Jelikož jejich blanitá, křížovitá křídla se vyvinula tak, že nepropouštějí vzduch, odlišuje se jejich let zásadně od letu ptáků. Letouni se ovšem odlišují i stavbou zadní končetiny, která je zakloubená opačně než je tomu zvykem u ostatních savců. Chodidlo je tedy orientováno na vnitřní stranu těla, čímž jsou přizpůsobeni k přistávání a zavěšování se hlavou dolů. Proto prsty netopýřích nohou nesměřují dopředu ale dozadu.
Na světě existuje asi 1000 druhů letounů. Rozeznáváme dva podřády: KALONI, žijící převážně v tropech Starého světa, a NETOPÝŘI, kteří se rozrůznili do 18 čeledí a jsou rozšířeni téměř po celém světě.
NETOPÝŘI
Netopýři žijící v mírném evropském pásmu lze rozdělit do tří čeledí: vrápencovití, netopýrovití a tadarovití. Naši netopýři mají zvláštní nároky především na svá zimoviště: musejí být chráněni před světlem a před silnými teplotními výkyvy.Prostory musejí mít také dostatečnou vlhkost vzduchu, aby zvířata v době spánku nevyschla. V době přezimování, ale i při prudkém letním ochlazení netopýři výrazně sníží svou tělesnou teplotu. Při delším oteplení během zimy některé druhy přeruší spánek a dokonce přijímají potravu.
ZAJÍMAVOSTI A DALŠÍ DRUHY
Vrápenec malý Z doposud neznámých příčin poklesly v posledních letech drasticky stavy těchto zvířat.
Netopýr řasnatý Držíme-li ho v ruce, rozpoznáme ho podle tuhých, 1mm dlouhých lehce ohnutých chloupků na vnějším okraji ocasní blány.
Netopýr vousatý Lze rozpoznat podle vousovitých chomáčků chlupů po obou stranách tlamičky.
Létavec stěhovavý U tohoto druhu se často můžete setkat i se zvláštností, že se netopýrům narodí dvojčata.
Netopýr velkouchý Požírá hmyz, který loví za letu, ale často ho sbírá i z listí.
Netopýr rezavý, netopý stromový, netopýr obrovský Tyto druhy se u nás v ČR už téměř nevyskytují, jsou vzácné až ojedinělé.
Netopýr černý Je možnost ho zahlédnout, protože loví už brzy z večera.
Netopýr hvízdavý Je nejmenší ze všech evropských netopýrů
Netopýr večerní Oproti většině jiných druhů, nejsou mláďata světlejší, nýbrž mají zbarvení tmavší než v dospělosti.
Netopýr severní Jako jediný netopýr se vyskytuje až k polárnímu kruhu. Na jihu dává přednost vysokohorským podmínkám, lze ho nalézt až do výše 2000 metrů.
Tadarida evropská Značně velký druh, Uši hodně velké, dotýkající se vzájemně předními okraji. Největší evropský netopýr, silný volný ocas.
Alespoň některé další zástupce: Vrápenec velký, netopýr vodní,netopýr dlouhonohý, netopýr brvitý, netopýr velký, netopýr dlouhouchý, netopýr ušatý, netopýr parkový, netopýr Saviův, netopýr pestrý...
Jak létají netopýři
Švédští vědci odhalili tajemství netopýří šikovnosti.
Švédský zoolog Anders Hedenström filmoval kaloně v proudu mlhy, jejíž částečky posloužily k vizualizaci pohybu vzduchu za jejich tělem. Za křídly ptáků se vytváří jen slabé víry, která se posléze spojují do jedné smyčky. Díky tomu vzniká jen malé množství turbulencí. Netopýři naopak vytvářejí za svými křídly silné víry, které se i později pohybují samostatně. Netopýři tím ztrácí na efektivnosti pohybu vpřed (nejsou příliš aerodynamičtí), ale na druhu stranu jejich křídla pracují nezávisle na sobě, což jim dodává mnohem větší obratnost. Díky tomu mohou podobně jako hmyz ve vzduchu prudce měnit směr nebo (v případě býložravých letounů) "viset" na místě a za letu vysávat nektar z květů.
|
Komentáře
Přehled komentářů
Reagovala bych na tvoje tvrzení, že netopýr rezavý je u nás vzácný až ojedinělý... Netopýry se zabývám už přes rok a zvláště pozorováním netopýra rezavého a hvízdavého, píšu na to bakalářku na PřF JU v ČB a musím říct, že se u nás vyskytuje poměrně hodně... Možná ne v dutinách stromů jako dřív, ale rozhodně tu jsou, přizpůsobili se člověku a využívají střešní otvory paneláků a škvíry mezi panely... A to v docela velkým počtu, loni v říjnu jsem v jednom paneláku napočítala kolonii o 150 kusech netopýra rezavého.
poznámka k výskytu netopýra rezavého
(Lenka, 2. 4. 2009 9:59)